Историята на Родопите може да влезе в учебниците за развитие на животновъдството, дори когато не се говори за милиардите субсидии от Европейския съюз.
Един пример от миналото е и неделинското село Гърнати. „Младите момчета още от малки пасели по десетина овце, а след навършване на 14-15-годишна възраст били изпращани при по-големите овчари-кехаи, като ратаи и помагачи. Лятото овчарите прекарвали със сюриите и белюците си по ливадите и баирите на Гърнати, а подзима (есента) тръгвали към Беломорието. Най-често се установявали в Драма, Скеча, Гюмюрджина или Кавала. Голямо нещо било завръщането на овчарите и кехаите от Беломорието. Всеки кехая се различал от останалите по звъненето на чановете и тюмбелеците му, защото още от далече ехтял техният звън. Пристигането им в Гърнати било съпроводено от "пукуть и рукуть". Лошото било, че някои не могли и да се завърнат повече, защото Беломорието (наречено в Гърнати - гюзле), било „пекливо и болезливо", поради това, че върлували доста епидемии и болести - една от които е чумата. Трудно било преминаването и на снежния Карлък, защото зимите били много мрачни и мразовити. За тези славни овчари има създадени десетки гърнатски песни защото овчарлъкът бил основен поминък на селото", разказва Радко Асенов, един родопчанин, който си е поставил за цел да популяризира миналото на своето село и да го извади от забвение.
„В Гърнати имало много на брой овчари и около двайсетина кехаи.
Сано кехая (Асанкело ) бил най-големият сред тях. Сюриите му били пет на брой, които общо наброявали 1800 брави овце. Имал 8 агъла (лятни кошари) в селото и 4 големи сачаци в село Шехин ( дн.село Ехинос , Гърция ). Негови били и две от мандрите в местността "Ескимандра".Чуко кехая (Амет Чуков ) имал около 1500 - 1600 брави. След затваряне на гръцката граница зимува към Момчилградско (Подкова и Горско Дюлево). Няколко години след това заживява в село Садовица. Карасюлман притежавал 1500 брави овце. В неговата мандра се правела най - вкусната "телемя" - вид сирене , което не се оставя да зрее. Карамутю - неговите наброявали 1400 брави. Славел се с най - млечните овце в региона. Курубекир - неговата стока достигала също до 1400 брави овце. Коакът му бил най - хубав и най - голям от всички. Имал 16 капии (врати), 88 педжуре (прозорци) и 22 комина. Карасано - сюриите му били 4 на брой, достигащи до 1400 брави овце. Той е основател на махала Мерамате. Съдък кехая (Садък Мъзълски) - също славен гърнатски кехая. Отглеждал до 1300 брави. Имал 2 огромни кошари в северната част на Гюмюрджина. Мехмед кехая - по - малък брат на Сано кехая. Той имал общо 1200 брави овце , събрани в три сюрии. Владеел всичките земи на Чаушеви колиби. Козуб кехая (Дишлията) - неговите овце достигали до 1200 - 1300 брави. Той е основател на Козубовия род. На неговия прякор са наречени две местности в селото - "Дишлийце" и "Дишлицкана ливада". Калекан кехая - зет на Сано кехая, дошъл от с.Бурево. Той притежавал 1200 брави овце. Като кехая бил прочут с най - едрите и яки еркечи. Агуш кехая имал около 1000 брава овце. Хората разказват, че гегата на Агуш кехая била толкова хубаво издялана и нашарена с фигури, че направо греела от красота.
Гънгър кехая - той бил притежател на 850 брави овце и на 250 брави кози. Единствен от всички гърнатски кехаи имал повече от 100 брави кози. Стопанисвал много декари земя на юг от Скеча (дн. Ксанти , Гърция). Караизеир имал около 800 брави овце. Той пръв донася семе на ечемик в Гърнати. Салих кехая (Верянлията) - неговите овце наброявали до 750. На прякора му е кръстена част от махала Мъзълце - "Верянце". Караусьо притежавал около 700 брави овце. Бил прочут майстор на медни звънци, хлопки, чанове и тюмбелеци".
24smolian.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

3 comments so far,Add yours

  1. Пламен Гълъбов30 октомври 2015 г. в 14:25

    Невероятно - да се запази и подреди всичката тази история! Поздравления за автора!

    ОтговорИзтриване
  2. И с идването на власт на комунетата,идва и разсипията.

    ОтговорИзтриване
  3. Заглавието на статията е некоректно.Беломорието и България ?Османската иперия ,трето Българско царство или великото управление на БКП (Тодор Живков)?Колко семейства животновъди и брави овце има в селото преди 1990г?България,ЕС и субсидии има след 2007г.Автора прекрасно е описал трудолюбивият българин (преди 100 години) и колко е мързелив сега.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I